Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 30.10.17 - 3.11.17: http://www.bvv.cz/envitech/envitech-2017/, Výstaviště Brno
Reklama
Simulace laserových procesů dostupná jako aplikace

V laserovém obrábění materiálů dokázala simulace procesů udělat velké kroky v posledních letech. Dnešní software dokáže velmi přesně simulovat skutečné procesy. Bohužel, vyžaduje superpočítače a hodně výpočetního času. Proto je překvapením, že že vědci z Fraunhofer ILT dokázali vyvinout zjednodušený simulační software, který dokáže běžet v reálném čase i na laptopech či smartphonech.

Datum: 9.12.2015

metamodelování, simulace laserového obrábění jako aplikace v reálném čase


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Software vyvinutý vědci v Fraunhofer ILT využívá řadu zjednodušení a metamodelování a nemusí modelovat částici po částici, ale modeluje celý proces naráz. Toto je nevídané a je to poprvé, co je možné modelovat např. proces laserového obrábění s pomocí posuvníků nastavujících parametry a vidět výsledky na obrazovce přímo v reálném čase. Např. laserové vrtání děr se stává dětskou hračkou při modelování, kdy s pomocí posuvníků se nastaví správná šířka, intenzita, úhel apod. tak, aby byl výsledek optimální.

Vědci porovnávali výsledky tohoto zjednodušeného modelování s výsledky na opravdových superpočítačích a zjistili, že přesnost shody je opravdu výjimečná. Metamodelování reálného prostředí namísto náročného modelování jednotlivých částic je opravdu cestou kupředu. Například nastavení parametrů pro laserové vrtání děr se může odehrávat přímo na laserovém obráběcím zařízení v reálném čase.

Potenciál tohoto způsobu metamodelovacích výpočtů ale zdaleka nekončí u laserového obrábění. Je zde mnoho podobných aplikací, například crash testy. Zjednodušený metamodelovací přístup v tak složité oblasti byl použit poprvé a s pozitivními výsledky. Vědci z Fraunhofer ILT si od něj slibují rozšiřování do dalších oblastí, kde může přinést významné úspory.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama