Věda       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Fyzikální ústav AVČR TOPlist
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Užitečné pomůcky:   Tabulky        Encyklopedie        Nástroje 
Katalog dodavatelů:   Rubriky        Firmy        Zastoupení        Laboratorní přístroje 
Ostatní:       Titulní strana        Zajímavé odkazy        O nás        E-obchody 
Nástěnka : Chlazené laboratorní inkubátory LBT 168, www.volny.cz/ats-cz, Předváděcí přístroje z...
Kalendář : 26.10.17: Webinar: Advances in Cell Culture, webinář, Mass culture of animal cell lines...
Reklama
Struktura nemoci betonu odhalena

Výzkumníci se zaměřili na studium problému stárnutí betonu, tzv. alkali-aggregate reaction (AAR). Díky AAR se v materiálu vytvářejí póry, které zabírají více místa, než originální beton a díky tomu se beton časem narušuje (v řádu desetiletí).

Datum: 16.11.2015

AAR, stárnutí betonu, alkali calcium silicate hydrate


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Výzkumníci nyní přesně popsali strukturu tohoto materiálu, který vyvolává trhlinky v betonu. Je to takřka krystalická struktura destičkového silikátu.

AAR je globálním problémem, který degraduje beton během několika desítek let. Týká se obecně mostů, staveb a např. dvaceti procent přehrad ve Švýcarsku. Beton obsahuje jako hlavní složku cement, který obsahuje zásadité kovy jako sodík a draslík. Jakákoliv vlkost v betonu pak reaguje s těmito kovy a vytváří zásaditý roztok. Druhá hlavní složka betonu je písek, což je směs minerálů jako křemík nebo feldspar (komplexní křemičitý minerál, který se hojně vyskytuje v zemské kůře). Obecně jsou to silikáty. Zásaditá voda reguje s těmito silikáty a tvoří alkali calcium silicate hydrate. Na konci tohoto řetězce procesů je pak AAR.

Zatímco chemické procesy vedoucí k AAR jsou známy již dlouhou dobu, zatím nikdo neidentifikoval fyzikální strukturu již zmíněného alkali calcium silicate hydrate. Výzkumníci nyní použili kousek betonu z mostu napadeného AAR. Vybrousili z něj plátek tenký 0,02 mm a ten podrobili zkoumání pomocí rentgenového záření s ultratenkým paprskem. Difrakčním měřením a komplexní datovou analýzou zjistili, že alkali calcium silicate hydrate má zatím průmyslově nedokumentovanou krystalickou strukturu, která se však v přírodě již vyskytuje.
Reklama

Podstatné je, že se znalostí této struktury bude možné nalézt vhodný organický či polymerní materiál, který by po přidání do betonu zabránil tvorbě AAR a snížil její destruktivní účinky. Toto je velice nadějnou vyhlídkou k vývoji nového, více trvanlivého, betonového materiálu.


Zdrojem informací je Chemeurope.com.

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Hledání:
 
(fulltextové vyhledávání na stránkách tohoto serveru)

Reklama

Reklama