Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
 
Reklama
Nový 3D mikroskop s vysokým rozlišením založený na metodě holotomografie

Přelomová technologie umožňuje rychlé 3D zobrazení živých buněk bez nutnosti značkování (např. fluorescenčního). Světelný mikroskop pracuje na metodě holotomografie - podobně jako u CT či MRI snímá obraz z více úhlů a dokáže tak rekonstruovat 3D obraz. Ideální zvláště pro práci s živými buňkami.

Datum: 5.12.2018

holotomografie, optický mikroskop, živé buňky v 3D


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Nový optický mikroskop firmy Tomocube využívá metodu difrakční tomografie k vytvoření 3D obrazu neznačkovaných živých buněk. Mikroskop se jmenuje HT-1 a pracuje v rozlišení řádu stovek nanometrů. Výsledky měření jsou v reálném čase a dynamické - bez nutnosti přípravy vzorku.

Holotomografický obraz poskytuje informaci o unikátních vlastnostech buňky - objemu, tvarech sub-buněčných organel, hustotě cytoplazmy, velikosti povrchu a deformabilitě. Jednoduchá práce se vzorkem nevyžaduje žádnou předchozí přípravu a umožní tak výzkumníkům či klinickým pracovníkům kvantitativně studovat buněčnou patofyziologii a efektivitu použití léku.

Mikroskop HT-1 využívá stejného principu, jako tradiční mikroskopy na fázový kontrast. Když světlo prochází vzorkem, vzniká fázový posuv v závislosti na lokálním indexu lomu. Tento fázový posuv lze detekovat. V HT-1 je však tento posuv detekován ze všech úhlů (360 stupňů). Princip je stejný jako u CT (Computer Tomography) či MRI (Magnetic Resonance Imaging). Zde je také obraz paprsku procházejícího vzorkem snímaný ze všech úhlů a z něj pak pomocí počítače rekonstruován 3D obraz.

Základem HT-1 je složitý prvek Digital Micromirror Device (DMD), který usměrňuje osvětlení vzorku. Skládá se ze stovek tisíc mikro-zrcátek, vzájemně posunutých, což umožňuje snímat výstupní signál bez potřeby pohyblivých částí. Jde o patentovanou technologii, pomocí níž lze z laserového paprsku vytvořit tomografický obraz.

Reklama

Hlavní výhody HT-1 jsou:
- žádná potřeba značkování vzorku a možnost práce přímo s živými buňkami
- velice nízká intenzita osvětlení laserem - vzorek není poškozen
- vysoké optické rozlišení (pod 200 nm, maximálně 110 nm)
- rychlé v 2D i 3D zobrazení
- kompaktní, nízká cena


Zdrojem informací je Labmanager.
Kredit obrázku: Tomocube

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama