Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   25.9.2019 - 26.9.2019 Laborexpo
  26.9.2019 Veřejná politika v oblasti výzkumu, vývoje a inovací 2019
  11.11.2019 - 12.11.2019 KONFERENCE PIGMENTY A POJIVA
  31.3.2020 - 3.4.2020 Analytica 2020
 
Reklama
Ovládání vodivosti grafenu pomocí mechanického působení

Tým vědců z Columbia University vyvinul novou techniku, jak manipulovat s elektrickými vlastnostmi grafenu. Grafen je nejlepší 2D elektrický vodič na světě a vědci si od něj hodně slibovali. Jde o dvorozměrnou vrstvičku uhlíku, která má excelentní mechanické a elektrické vlastnosti.

Datum: 22.5.2018

grafen, elektrická vodivost


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Grafen je znám zhruba 10 let a stál na výsluní výzkumu dlouhou dobu. Problémem grafenu však je to, že se jeho elektrické vlastnosti nedají ovládat. Může sloužit jako vodič, ale ne jako polovodič, což je vyžadováno pro jeho použití v elektronice. Lidově řečeno - potřebujeme, abychom pomocí jednoho elektrického proudu mohli ovládat proud jiný, nejlépe mnohonásobně větší. Toto se dosud nepodařilo.

Tým vědců z Columbia University se na problém pokusil jít jinou cestou. Mezi dvě vrstvičky grafenu umístil izolační vrstvičku nutridu boru (BN). Izolační vlastnosti této vrstvičky se změnily, pokud se na dané místo působilo mechanicky - při působení tlakové síly se elektrický band gap zvýšil. Bylo to pravděpodobně díky větší uspořádanosti BN mezi oběma vrstvami grafenu.

Reklama

Vědci nyní dále studují tento zajímavý jev. Moc si od něj neslibují pro použití v moderní elektronice, ale každopádně tímto přidali další možnou vlastnost grafenu k již existujícím experimentálním technikám, jak ovládat elektrické vlastnosti grafenu. Zda dojde k reálnému využití, je zatím ve hvězdách.


Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Philip Krantz

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama