Věda a výzkum       Akademon       Vesmír       Osel       AVO       Chemagazín TOPlist       Kontakt 
Laboratorní průvodce - na titulní stranu
Databáze:   Laboratorní přístroje        Firmy        Zastoupení        E-obchody        Novinky 
Hledání:  
 
Ostatní:       Nástroje        Encyklopedie        Tabulky 
Kalendář :   6.12.2018 Seminář: Novinky v oblasti VaVaI
  7.12.2018 Perspectives of Czech Science: Coming to the Czech Republic to do excellent research
  13.12.2018 Webinar - Automated Tools for the Modern Lab
  17.1.2019 Velká novela známkového zákona od roku 2019
  19.3.2019 - 22.3.2019 AMPER
Reklama
Grafen jako netoxická barva na vlasy

Vědci z Northwestern University vymysleli nové potenciální využití grafenu - jako barviva na vlasy. Oproti stávajícím barvám, které jsou často toxické a vlasy poškozují, grafen může působit jako skvělé barvivo pro černou barvu, které namá negativní vlstnosti současných barev.

Datum: 27.3.2018

grafen, barvení vlasů


 

Sdílet na Facebooku   Odeslat na Twitter

Barvení vlasů je v současnosti poměrně sofistikovaný proce, který využívá dvoustupňového postupu - vybělení (amoniak či bělidla) a následně zanesení barvy do vytvořených malých otvůrků ve vlasech. Barvy jsou většinou chemikálie tvořené malými molekulami a proto toxické při dotyku s kůží.

Vědci z Northwestern University využili nového procesu založeného na malých molekulách grafenu spolu s polymerními molekulami umožňujícími vazbu na vlas. Vtipem je, že molekula grafenu je podstatně větší než u stávajících barviv a tím pádem netoxická při styku s kůží.

Velice užitečnou vlastností aplikace grafenu jako černého barviva je to, že jsou požívány relativně malé molekuly grafenu, které lze v současnosti dobře vyrobit. Vědci se při výzkumu grafenu soustřeďují na tvotbu velkých grafenových molekul, což je ovšem technologicky náročné. Vědci s použitím jako barviva na vlasy objevili zajímavou aplikaci grafenu (či jeho oxidu), která může být v praxi snadno realizovatelná.

Reklama

Vědci z Northwestern University nyní pracují na reálném provedení celého procesu a také na možnosti vytvoření různých barevných odstínů - od sytě černé až po hnědou.

Zdrojem informací je Chemeurope.
Kredit obrázku: Jiaxing Huang, Northwestern University

Pro kompletní informace si přečtěte  celý článek.

 

Reklama

Reklama